Bródy Fizikaverseny

Bródy Imre Vármegyei Fizikaverseny

2023. március 28-án került megrendezésre a Bródy Imre Gimnáziumban az iskola névadójáról elnevezett vármegyei fizikaverseny.

Annak idején, 1989-ben Ajka várossá nyilvánításának 30. évfordulóját ünnepelte az intézmény azzal, hogy tisztelegve a tudós fizikus előtt, megemlékezve Bródy Imre ajkai kötődéséről vetélkedésre hívta Veszprém megye gimnazistáit. Hagyományteremtő szándék vezette az iskola akkori matematika-fizika munkaközösségét, de talán nem is gondoltak a szervezők arra, hogy Schmidt Józsefné tanárnő kezdeményezése több mint három évtized múlva is töretlen népszerűségnek örvend majd. Évről-évre Ajkára érkeznek a megyei gimnáziumok háromfős csapatai, hogy egyénileg és csapatversenyben is összemérjék tudásukat e nehéz, ám annál szebb természettudományban.

Idén 8 középiskola fogadta el a meghívást, így összesen 24 diákot köszöntött Mihályfi László intézményvezető az ünnepélyes megnyitón.

A verseny formája nem változott az évek során. A 120 perces írásbeli dolgozatban 5 feladatot kellett megoldaniuk a versenyzőknek, melyeket a hagyományoknak megfelelően a zsűri elnöke, Böcskei Ákos válogatott. A dolgozatokat a diákokat kísérő fizikatanárok közösen javították, és egyénileg értékelték. Eközben az iskolák 3-3 főből álló csapatainak egy mérési feladatot kellett elvégeznie, melyet Friedrich Rezső, az iskola fizikatanára állított össze. A csapatverseny sorrendje az egyéni eredmények és a mérésben nyújtott csapatteljesítmény alapján alakult ki.

A versenyben kimagasló teljesítményt nyújtottak a Lovassy László Gimnázium diákjai, egyéniben ők szerezték meg az első három helyezést, csapatban is a legjobb teljesítményt nyújtották. Második helyen a Vetési Gimnázium, míg harmadikként a Türr István Gimnázium csapata végzett.

A bródysok közül Palkovics Tamás nyújtotta a legjobb teljesítményt, aki az egyéni verseny 9. helyezésével szép eredményt tudhat maga mögött.